Alerji Testi

Bebeklerde ve çocuklarda alerjik duyarlılık gün geçtikçe artış gösteriyor. Alerjiler, hafif belirtilerle kendini gösterebilirken çok şiddetli belirtiler de meydana gelebiliyor. Çocuklar bütün gece öksürdükten sonra uykusuz kalabiliyor. Bu durumda çocuğun gün içindeki enerjisini düşürebilir ve okul başarısını etkileyebilir. Veya ciddi durumlarda, bir böcek sokmasına veya yiyeceğe maruz kalmaya karşı tehlikeli bir reaksiyon oluşabilir. Özellikle gıda alerjilerinde, çocuğunuzun güvenliği için belirtilerin kaynağını mümkün olan en kısa sürede bulmak önemlidir. Belirtilere neyin neden olduğunu ne kadar erken anlarsanız, belirtileri o kadar erken tedavi edebilirsiniz ve böylece çocuğunuz normal yaşamına dönebilir.

Alerji Testi Nedir?

Alerji testi, aşağıdakiler gibi yaygın alerjenlere duyarlılığı tam olarak belirlemeye çalışan cilt testleri, kan testleri veya eliminasyon diyet testleri sürecidir:

 • Bitki poleni,
 • Küfler,
 • Hayvan tüyü,
 • Böcek sokmaları,
 • Yiyecekler (örneğin; yer fıstığı, yumurta, süt, kabuklu deniz ürünleri, buğday),
 • İlaçlar.

Alerji testleri, çocuğunuzda duyarlılığa neden olan maddeyi belirleyebilmek için kullanılan değişik yöntemlerle yapılan bazı testlerdir. Çocuğunuzda, herhangi bir alerji belirtisi varsa vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına başvurmanız gerekir.

Alerjik reaksiyon belirtilerinden bazıları şu durumları içerir:

 • Hapşırma,
 • Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,
 • Öksürük,
 • Hırıltı,
 • Deri döküntüleri,
 • Kurdeşen,
 • Kaşıntılı gözler veya cilt,
 • Sindirim sorunları (kramplar, bulantı, kusma veya ishal).

Bir çocuğu alerji için kim test edebilir?

Çocuklarda alerji teşhisini yapabilecek en yetkili doktorlar, çocuk alerji uzmanlarıdır. Çocuk alerji uzmanları, alerji konusunda üst ihtisas yapan uzman doktorlardır. 

Alerji testi yaptırmak için çocuğunuzun kaç yaşında olması gerekiyor?

Birçok ebeveyn, çocukların alerji gelişmeden önce belirli bir yaşa gelmesi gerektiğine inanır. Ancak her yaştan çocuğa, çocuk alerji uzmanları tarafından alerji testi yapılabilir. 

Çocuklarda Alerji Teşhisinde Kullanılan Testler

Genel olarak teşhis için kullanılan üç ana alerji testi türü vardır:

 • Deri testleri,
 • Kan testleri,
 • Eliminasyon diyet testleri.

Şüphelenilen alerji türüne bağlı olarak, alerji uzmanınız en uygun alerji testini veya test kombinasyonunu seçecektir. Alerji uzmanınız, ilk önce çocuğunuzun detaylı bir tıbbi geçmişini alacak, ailenin tıbbi öyküsünü dinleyecek ve fizik muayenenin ardından uygun gördüğü testi yapacaktır. 

Alerji cilt testleri

Çocuklar için en yaygın cilt testi türleri, prick veya “sıyırma” testleri, intradermal testler ve yama testleridir. Deri delme testinde, alerji uzmanı küçük bir miktar alerjeni bir iğne ile çocuğunuzun cildine yerleştirir. İntradermal bir testte, alerji uzmanı çocuğunuzun cildinin üst tabakasına çok az miktarda alerjen enjekte eder. Yama testleri için 48 saat kola takılan yapıştırıcıya alerjenler uygulanır. Çocuğunuzun alerjisi varsa, sivrisinek ısırığı gibi görünen ve hissedilen kabarık, kırmızı bir yumru görünecektir.

Tipik olarak çocuğunuz 20 dakika veya daha kısa bir süre içinde bir prick testine veya intradermal teste tepki gösterecektir, ancak bazen alerji testinden birkaç saat sonra veya 48 saate kadar kızarıklık görünebilir. Bir alerji uzmanı, yama çıkarıldıktan sonra belirli zamanlarda bir yama testine verilen reaksiyonu kontrol edecektir. Ciddi alerjisi olan çocuklar için cilt testleri bazen anafilaksiyi tetikleyebilir. Bu sebeple bu testlerin, alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. 

Alerji kan testleri

Kan testinde, çocuğunuzun vücudunda bulunan antikor miktarına bakılır.  Kan testinde, çocuğunuzdan kan alınır ve alerji testi sonuçları bir laboratuvar tarafından işlendikten sonra bir iki gün içinde sonuç alınır. Çocuğunuz alerjenlere karşı çok duyarlıysa, alerji uzmanınız kan testleri önerebilir çünkü kan testinde reaksiyon riski yoktur.

Eliminasyon diyet testleri

Gıda alerjilerinden şüphelenildiğinde, alerji uzmanları, olumsuz bir reaksiyona neden olabilecek belirli yiyecekleri ortadan kaldıran çok kısıtlı bir diyet önerebilir. Dünya genelinde en yaygın gıda alerjenleri süt, yumurta, yer fıstığı, ağaç kuruyemişleri, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Alerji uzmanınız, bir hafta veya daha uzun süreyle eliminasyon diyetleri önerebilir ve yiyecekler çıkarılırken reaksiyonları denetler.