Bebeklerde ve Çocuklarda Egzama

Bebeklerde ve Çocuklarda egzama yaygın görülen bir cilt rahatsızlığıdır, birçok bebek ve çocuk genç egzama geçirir. Bu durum, kuru, hassas bir cilde sahip oldukları ve ciltlerinde kaşıntılı, kırmızı, pullu lekeler oluştuğu anlamına gelir. Çoğu çocuk ergenlik çağına kadar egzamayı aşar ancak yetişkinlik döneminde de egzama alevlenmeleri yaşayan kişiler vardır.

Egzama Nedenleri

Egzamanın genetik bir temeli vardır. Bu da, aileden gelme eğiliminde olduğu anlamına gelir. Egzamalı çocuklarda genellikle astım veya saman nezlesi gibi başka alerji tipi durumlar vardır. Egzama zaman zaman alevlenir ve egzama alevlenmesinde rol oynayan çeşitli nedenler olabilir. Bu nedenler şunlardır:

 • Sabunlar veya köpük banyoları gibi tahriş edici kimyasallarla veya yün ve polyester gibi tahriş edici kumaşlarla temastan sonra,
 • Viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan sonra,
 • Toz akarları veya hayvan tüyü gibi maddelere maruz kaldıktan sonra,
 • Çocuğunuzun alerjisi olduğu yiyeceklere maruz kaldıktan sonra,
 • Çocuğunuz çok sıcakladığında,
 • Çocuğunuz stresli olduğunda alevlenmeler olabilir. 
 • Genellikle alevlenmenin bariz bir nedeni yoktur.

Egzamanın bulaşıcı olup olmadığı merak edilen ve sık sorulan sorular arasındadır. Egzama bulaşıcı değildir, birinden bir diğerine geçmez. Egzamada genetik yatkınlık vardır, aile üyelerinde alerjik rahatsızlık olması çocukta da egzama olasılığını artıran bir faktördür.

Egzama Belirtileri

Egzamalı çocukların genellikle yanaklarında, dirsek kıvrımlarında ve dizlerinin arkasında çok kaşıntılı, pullu, kırmızı lekeler vardır. Ayrıca bu lekeler, çocukların boyunlarında, vücutlarında, ellerinde ve ayaklarında da görünebilir. Egzama yerleri zamanla değişir. Örneğin, çocuklar emeklemeye başladığında alt bacaklarının açıkta kalan derisinde egzama görebilirsiniz.

Egzama, özellikle çocuğunuz kaşıntı nedeniyle çok fazla kaşınırsa, etkilenen bölgede çatlaklar gelişebilir ve hatta kanayabilir. Staphylococcus gibi bakteriyel enfeksiyonlar ve herpes gibi viral enfeksiyonlar bu çatlaklardan cilde girebilir. 

Egzama alevlenmeleri sırasında cilt kalınlaşmış ve kuru görünebilir. Egzama uygun şekilde tedavi edildiğinde, cilt genellikle iz bırakmadan normale döner.

Egzama genellikle yaşamın ilk birkaç ayında başlar. İlk başta, bunu yalnızca çocuğunuzun yüzünde ve kafa derisinde veya bebek bezi bölgesinde görebilirsiniz. Çoğu çocuk ergenlik döneminde egzamayı aşma eğilimindedir, ancak bazı kişiler yetişkin yaşamları boyunca egzama geçirir.

Egzama Teşhisi ve Tedavisi 

Çocuğunuzda egzama belirtisi varsa bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Çocuk alerji uzmanları, alerji konusunda özel eğitim alan çocuk doktorlarıdır. Çocuk alerji uzmanınız, egzamaya neyin neden olduğunu belirlemek için alerji testi yapabilir. Uzmanınızın yapacağı test, çocuğunuzun mevcut durumunda ve belirtilerine göre değişiklik gösterebilir.

Egzama alevlenmelerini önlemenin anahtarı, belirtileri ortaya çıkar çıkmaz tedavi etmektir. Çocuk alerji uzmanınız, çocuğunuzun egzamasının şiddetine göre bazı ilaçlar verebilir. Bu ilaçlar, kremler, merhemler, haplar olabilir. 

Evde Egzama Bakımı

Cilt kuruduğunda egzama daha da kötüleşir. Doğrudan çocuğunuzun cildine nemlendirici krem ​​sürmek cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur. 

Egzama üzerine ıslak bir pansuman yapmayı da deneyebilirsiniz.

Banyo sırasında çocuğunuzun banyosunu kısa tutun ve sıcak su değil ılık su kullanın. Çocuğunuzu günde bir defadan fazla yıkamayın. Bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuz için, özellikle kışın tam bir banyo yapmak yerine yüzünü ve altını yıkayabilirsiniz.

Küçük çocuklarda sabun kullanmayın. İhtiyaç duymazlar, cildi kurutur ve egzamayı daha da kötüleştirebilir. 

Küçük çocuğunuz kızarıklıklarını kaşıyorsa, geceleri ellerine pamuklu eldivenler takmayı deneyin. Tırnaklarını kısa kesin ve temiz tutun.

Çocuğunuz nemlendirici ve reçeteli merhem kullanıyorsa, dışarı çıktığınızda bunları yanınızda götürün. Kaşınmaya başlar başlamaz onları kaşınan bölgeye uygulayın.

Egzamanın önlenmesi

Çocuğunuzda egzamayı önlemenin ana yolu, çocuğunuzun cildini tahriş eden şeylerden kaçınmaktır:

 • Çocuğunuza yün ve polyester yerine pamuklu iç çamaşırı ve giysiler giydirin. Çok fazla katmandan kaçının.
 • Çocuğunuzu serin tutun çünkü aşırı ısınma, sıcak banyolar veya duşlar gibi egzamayı daha da kötüleştirir. Evde sıcaklığını çok yüksek tutmayın.
 • Sabun ve köpük banyosu kullanmaktan kaçının.
 • Çocuğunuza kısa banyolar veya duşlar verin çünkü su çocuğunuzun cildini kurutabilir. Çocuğunuzu günde bir defadan fazla yıkamayın ve kışın daha az yıkayın.