Bebeklerde ve Çocuklarda Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit, belirli alerjen ve tahriş edici maddelere temas ettikten ciltte oluşan rahatsız edici ve kaşıntılı olabilen bir reaksiyondur.

Tahriş ediciler: Bunlar doğrudan cilt tahrişine ve iltihaplanmaya neden olur. Kontakt dermatitin en yaygın nedenidir.

Alerjenler: Bunlar vücudun bağışıklık sisteminin alerjik reaksiyon göstermesine neden olur. Alerjen madde ile temastan sonra bağışıklık sistemi bazı kimyasalların salınmasına neden olur. Bu kimyasallar belirtilerin ortaya çıkmasından sorumlu maddelerdir.

Çocuklarda Kontakt Dermatite Neden Olan Durumlar

Çocuklarda kontakt dermatite neden olabilen yaygın tahriş edici maddeler şunlardır:

  • Sabunlar ve deterjanlar,
  • Losyonlar ve parfümler.

Çocuklarda kontakt dermatite neden olabilen yaygın alerjenler şunları içerir:

Zehirli sarmaşık, meşe ve sumak. Bu bitkiler ciltte alerjik reaksiyona neden olabilen yaygın bitkiler arasında yer alır. 

Metaller: Bunlar nikel, krom ve cıva içerir. Özellikle nikel çok sayıda ürün bulunur ve yaygın alerjenlerden biridir. Kıyafetlerin aksesuarlarında, fermuar, çıtçıt gibi, takılarda, kemerlerde ve giysilerdeki kancalarda bulunur. Krom kaplamalı ürünler ayrıca nikel içerebilir. Cıva, kontakt lens solüsyonlarında bulunur. Bazı çocuklar için sorun yaratabilir.

Lateks: Lateks, lastik oyuncaklar, balonlar, toplar, lastik eldivenler, bandajlar ve emzikler gibi ürünlerde bulunur.

İlaçlar: Neomisin ayrıca kontakt dermatite neden olabilir. Bazı antibiyotik kremlerinde ve lokal anestezide bulunur.

Hangi çocuklar kontakt dermatit riski altındadır?

Kontakt dermatit her çocukta ortaya çıkabilir. Çocuğunuzda atopik dermatiti (egzama) olması, kontakt dermatit geliştirme olasılığını artırır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kontakt Dermatitin Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler her çocuk için biraz farklı olabilir ve şunları içerir:

  • Kaşıntılı,
  • Ağrı,
  • Kırmızı lekeler,
  • Şişlik,
  • Kuruluk, çatlama ve soyulma,
  • Kabuklanma,
  • Kabarcıklanma.

Belirtilere neden olan maddenin, cilde temas ettiği bölgelerde belirtiler daha kötü olma eğilimi gösterir. Belirtiler daha büyük alanlara da yayılabilir ve şiddeti artabilir. 

Bebeklerde ve Çocuklarda Kontakt Dermatitin Teşhisi

Alerji uzmanınız, çocuğunuzun belirtileri ve tıbbi geçmişi ile ilgili detaylı sorular soracaktır. Ardından çocuğunuza cilt muayenesi yapacaktır. Alerji uzmanınız çocuğunuzun ayrıca herhangi bir tahriş edici madde veya alerjenle yakın zamanda temasa edip etmediğini soracaktır. Çocuğunuza deri ve kan testleri, alerjen maddeyi belirlemek için yapılabilir. Kontakt dermatitin teşhisi için çocuğunuzun çocuk alerji uzmanına görünmesi gerekir. Alerji uzmanları, alerji konusunda eğitim almış ve uzmanlaşmış doktorlardır. 

Bebeklerde ve Çocuklarda Kontakt Dermatitin Tedavisi

Kontakt dermatitin tedavisi, çocuğunuzun belirtilerine, mevcut durumuna, yaşına göre belirlenecektir. Çocuğunuzun belirtilerinin şiddeti de tedaviyi belirleyecek unsurlar arasında yer alır. Olası tedavi yöntemleri şunları içerebilir:

Çocuğunuzun cildini temastan sonra mümkün olan en kısa sürede sabun ve suyla yıkayın. Yüz, boyun, eller ve parmak araları dahil tüm alanları yıkayın.

Ciltte ıslak, soğuk bezler (sıkıştırır) kullanmak belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Sızma varsa ıslak pansuman yapılabilir. Islak pansuman ayrıca kaşıntıyı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya da yardımcı olabilir. 

Deriye kortikosteroid krem ​​veya merhem sürülebilir. Bu, kaşıntıyı ve diğer belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. 

Alerji uzmanınız, çocuğunuza antihistamin ilaçları reçete edebilir.