Bebeklerde ve Çocuklarda Astım

Astımı bebekleri etkileyen bir hastalık olarak düşünmeyebilirsiniz. Ancak astımlı çocukların yüzde 80 kadarı 5 yaşına gelmeden önce başlayan astım belirtilerine sahiptir. Astım, bronşiyal tüplerin iltihaplanması durumudur. Belirtiler alevlendiğinde nefes alıp vermek zor bir hale gelebilir. Hırıltı, büyük çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir astım belirtisidir. Ancak bebeklerde hırıltı olmaksızın astım olabilir. Tersine, hırıltılı bebeklerin çoğu astım yaşamaz. 

Astım Belirtileri

Bebeklerde ve çocuklarda astım belirtileri değişiklik gösterebilir. Bazı bebeklerde belirtileri daha şiddetli olabilirken bazılarında ise daha hafif olabilir. Bir bebekte veya yürümeye başlayan çocukta görülen tipik astım belirtileri şunları içerir:

  • Hızlı nefes alma
  • Nefes almak için daha çok çalışmak (burun delikleri genişleyebilir),
  • Oyun oynamak gibi normal aktivitelerle nefes nefese kalmak,
  • Hırıltı (ıslık sesi),
  • Kalıcı öksürük,
  • Emme veya yemek yeme zorluğu,
  • Yorgunluk, normal veya favori aktivitelerle ilgilenmeme,
  • Yüzde, dudaklarda ve / veya tırnaklarda çok soluk veya mavi renk.

Bebeklerde ve Çocuklarda Astıma Ne Sebep Olur?

Hala bazı insanların astıma yakalanmasına neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bir çocuğun ailesinde astım veya alerji öyküsü varsa, belirli bir alerjisi varsa veya hamileliği sırasında sigara içen bir annesi varsa, yaşamın erken döneminde astıma yakalanma şansı daha yüksektir. Akciğerlerde ortaya çıkan bir hastalık olan solunum virüsü, 5 yaş ve altı çocuklarda astım semptomlarının en yaygın nedenlerinden biridir. Hem yetişkinler hem de çocuklar solunum yolu enfeksiyonları geçirse de, çocuklarda bunlardan daha fazlası vardır. Bazı okul öncesi çocuklar, sıklıkla viral enfeksiyon kaparlar. Astımlı çocukların en az yarısı, 5 yaşından önce bazı belirtiler gösterir. Virüsler, 6 aylık veya daha küçük bebeklerde akut astım ataklarının en yaygın nedenidir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Astım Nasıl Teşhis Edilir?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda astımı teşhis etmek zordur. İyi konuşamadıkları için nasıl hissettiklerini tarif edemezler. Telaşlı bir bebek pek çok anlama gelebilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar, göğüste sıkışma veya nefes darlığı olsa bile, genellikle aktiftir. Genellikle tam bir astım teşhisi koymak için kullanılan akciğer fonksiyon testlerinin küçük çocuklarda yapılması zordur. Bunun yerine doktorunuz, çocuğun nefes almayı iyileştirmek için ilaçlara nasıl tepki verdiğine bakabilir. Astım uzmanınız, daha fazla bilgi almak için kan testleri, alerji testleri ve röntgenler isteyebilir. Bu bilgiler ışığında doktorunuz en iyi teşhisi koyacaktır.  

Bebeklerde ve Çocuklarda Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebekler veya çocuklar, daha büyük çocuklar ve yetişkinler için kullanılan astım ilaçlarının çoğunu kullanabilir. Doz daha düşük olabilir ve çocuğun dozu alma şekli farklı olabilir. Solunan ilaçlar, belirtileri daha iyi hale getirmek ve çok az yan etki oluşturmak için hızlı çalışır. Astım ilaçları genellikle sıvı ilaçları sis haline getiren bir makine olan nebülizöre dökülür. İlaçlar, uygun büyüklükte bir maske ile birlikte, hava odası adı verilen ekstra bir cihaz kullanılarak bir inhaler yoluyla da verilebilir. Doktorunuz astım ataklarının şiddetine ve sıklığına göre bir tedavi planı geliştirecektir. Bebeğinize faydalı ilaçlar sağlamanın yanı sıra, çocuğunuzun semptomlarını yönetmeye yardımcı olacak başka adımlar da atabilirsiniz. İki ana hedef, çocuğunuzun tetikleyicilerini öğrenerek onlardan kaçınmak ve çocuğunuzun nefes alma modellerini öğrenerek bir atağın devam edip etmediğini bilmektir.