Bebeklerde ve Çocuklarda Bahar Alerjisi

Bahar alerjisi, dünya genelinde çok sayıda kişiyi etkileyen yaygın alerjilerden biridir. Bu alerji, çocukları da sıklıkla etkiler. Hapşırma, burun akıntısı, sulu ve kırmızı gözler gibi belirtilerle kendini gösteren bahar alerjisi yılın belli mevsimlerde kendini gösterirken bazı kişilerde ise daha uzun süre devam edebilir. 

Bebeklerin Bahar Alerjileri Olabilir Mi?

Solunan maddelere (polen, küf, evcil hayvan tüyleri ve toz akarları) alerjiler, bebekler arasında ilk yıllarında nadirdir. Özellikle ailenizde alerji, astım, saman nezlesi veya egzama öyküsü varsa, bebeklerin yiyeceklere ve egzamaya karşı alerji yaşaması çok daha olasıdır.

Bebeklerde Bahar Alerjisi Ne Zaman Gelişir?

Bebeklerin ilk yıl mevsimsel alerjileri olması nadirdir. Bununla birlikte, alerji belirtilerinin her yaşta başlaması mümkündür. Çocuklar, 3 ile 5 yaşları arasında mevsimsel alerji geliştirme eğilimindedir ve çoğu genç alerji hastası 10 yaşına kadar belirtileri fark eder.

Bebeklerde ve Çocuklarda Bahar Alerjilerine Ne Sebep Olur?

Bahar alerji belirtileri genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, mevsimler ve alerjiye neden olan belirli bitkiler değişir. Küçük çocuğunuz aşağıdaki mevsimsel alerjenlerden birini (veya daha fazlasını) soluduğunda, bağışıklık sistemi, alerji semptomlarına neden olan histamin adı verilen bir proteinin salınımını hızlandıran antikorları üretir:

İlkbahar alerjileri: Genel sorumlu ağaç polenleridir. .

İlkbaharın sonundan yaza doğru: Bu ayalarda çim polenleri belirtilerin büyük bir kısmından sorumludur. 

Yaz sonu ve sonbahar: Bu aylarda yabani ot poleni (genellikle yakupotu, aynı zamanda muz, ısırgan otu, chenopod veya adaçayı) belirtilerden sorumlu olan alerjenlerdir. Yakup otu neredeyse her iklimde büyür ve bahar alerjisi belirtilerinin en büyük kaynağıdır.

Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda Alerji Belirtileri

Alerjisi olan bir çocuk aşağıdaki semptomlardan herhangi birine veya tümüne sahip olabilir:

 • Gözaltında koyu halkalar,
 • Burnunu veya gözlerini ovmasına neden olan kaşıntı,
 • Sulu, kırmızı veya şiş gözler,
 • Hapşırma,
 • Kuru bir öksürük,
 • Hırıltı,
 • Sinirlilik, huzursuzluk veya aşırı yorgunluk.
 • Ayrıca şu belirtiler de kendini gösterebilir: 
 • Kaşıntılı, akan veya tıkalı bir burun,
 • Kaşıntılı gözler, cilt, boğaz,
 • Uyku problemi,
 • Nefes darlığı veya göğüste sıkışma,
 • Baş ağrısı,
 • Kaşıntılı kulak kanalları.

Aynı belirtiler her ilkbahar, yaz veya sonbaharda aynı zamanlarda ortaya çıkıyorsa, bu çocuğunuzun vücudunun dışarıdaki alerjenlere tepki gösterdiğinin bir işareti olabilir. Siz veya eşinizin aile geçmişinde alerji öyküsü varsa, küçük çocuğunuzun da bu mevsimsel belirtilere yatkın olma ihtimali yüksektir.

Bahar Alerjisinin Teşhisi Ve Tedavisi

Çocuğunuzda bahar alerjisi belirtileri varsa ya da çocuğunuzun alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız bir çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Çocuk alerji uzmanınız, alerjini tanısını net bir şekilde ortaya koyacaktır. Alerji uzmanınız çocuğunuzun alerjisine neden olan alerjen maddeyi bulmak için bazı testler yapacaktır. Kullanılan yaygın testler deri ve kan testleridir. Alerji uzmanınızın kullanacağı test, çocuğunuzun mevcut durumunda ve belirtilerine göre değişiklik gösterebilir. Bahar alerjisinin tedavisi için alerji uzmanınız bazı ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçlar; haplar, burun spreyleri, göz damlaları olabilir. Çocuğunuzun belirtileri ve genel sağlık durum tedaviye yön verecektir.