Bebeklerde ve Çocuklarda Polen Alerjisi

Polenler her yıl milyonlarca insanda alerjik reaksiyona neden olan yaygın alerjenlerdendir. Bazen “saman nezlesi” olarak da adlandırılan polen alerjileri,  yılın belirli zamanlarında, genellikle ağaçların, otların ve yabani otların döllemek için havaya küçük polen parçacıkları saldığı zaman meydana gelen alerji belirtileridir. Polene alerjisi olan kişilerin bağışıklık sistemleri, bu parçacıkları (alerjenler olarak adlandırılır) istilacı olarak görür ve bunlara karşı kendini savunmak için histamin dahil kimyasalları kan dolaşımına salar. Alerji belirtilerine neden olan bu kimyasalların salınmasıdır. Çocukların, bir veya daha fazla polen türüne alerjisi olabilir. Örneğin bazı kişilerde ağaç polenine karşı bir reaksiyon meydana gelirken bazı kişilerde ise hem ağaç poleni hem de çim poleni alerjik reaksiyona neden olabilir. Geçmiş yıllarda polen alerjisi olmayan çocuklar bile daha sonra alerji geliştirebilir. Polen alerjileri hemen hemen her yaşta başlayabilir.

Çocuklarda Polen Alerjisinin Belirtileri

Çocuklarda polen alerjilerinin belirtileri bazen nezle veya soğuk algınlığı ile karıştırılabilir. Ebeveynler, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler yaşayan çocuklarının üşüttüğünü düşünebilir. Ancak polen alerjilerinde bu belirtiler yılın belli zamanları tetiklenir ve uzun sürme eğilimi gösterir.

Genellikle aniden ortaya çıkan ve çocuğunuz alerjene maruz kaldığı sürece devam eden alerji belirtileri şunları içerebilir:

  • Hapşırma,
  • Kaşıntılı burun veya boğaz,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Burun akıntısı,
  • Öksürme.

Bu belirtiler genellikle alerjik konjonktivit adı verilen kaşıntılı, sulu veya kırmızı gözlerin oluşmasına da neden olur. Bu semptomlara ek olarak hırıltılı solunum ve nefes darlığı yaşayan çocuklarda astımı tetikleyen alerjiler de olabilir.

Çocuklarda Polen Alerjilerin Teşhisi

Çocuğunuzun alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, bir çocuk alerji uzmanına başvurmanız gerekir. Çocuk alerji uzmanınız, belirtilerin ne zaman ortaya çıktığını soracaktır ve fizik muayene yapacaktır. Alerji uzmanınız ardından bazı alerji testleri ile teşhisi net bir şekilde ortaya koyacaktır. Bir alerjinin nedenini bulmak için, alerji uzmanları genellikle kan testi ve cilt testi yaparlar. Deri testinde, alerjenin saflaştırılmış sıvı formundan bir damla deri üzerine damlatılır ve küçük bir iğneleme cihazı ile bölgeye iğne batırılır. Bir çocuk alerjene tepki verirse, cilt bölgesinde şişlik, kızarıklık olur. Kan testinde ise kandaki antikor miktarına bakılır. Antikor miktarının yüksek olması, alerji olduğu anlamına gelebilir. Çocuk alerji uzmanınız, çocuğunuzun alerjisini detaylı bir şekilde incelemek isterse moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi yeni nesil bir testtir ve vücudun alerjik yapısı, alerjinin bileşeni, çapraz reaksiyon gibi pek çok durumu saptayarak kapsamlı bir sonuç ortaya koyar. 

Çocuklarda Polen Alerjisinin Tedavisi

Belirtilerin şiddetine göre polen alerjilerini tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Tedavinin en önemli kısmı, belirtilere hangi alerjenlerin neden olduğunu bilmektir. Alerjilerin tedavisinde en etkili yöntem, alerjen maddeden uzak durmaktır. Ancak konu polenler olunca bu durum pek mümkün değildir. Polen alerjilerinin tedavilerinde bazı ilaçlar belirtilerin azalmasına yardımcı olabilir. Bu ilaçlar, dekonjestanlar, antihistaminikler ve burun spreyi steroidlerini içerebilir. Belirtiler ilaçlarla yönetilemezse, alerji uzmanınız, alerji aşı (immünoterapi) tedavisini önerebilir. Alerji aşısı, başarı oranı yüksek bir tedavidir ve çocuğunuzun alerjen maddeye duyarsız hale gelmesini sağlar. Belli alerjenlerin kademeli olarak verilmesine dayanan bu tedavi 3 ile 5 yıl devam etmektedir.