Bebeklerde ve Çocuklarda Evcil Hayvan Alerjisi

Evcil hayvan tüylerine alerjik reaksiyonlar, hayvanın kürkünden kaynaklanmaz, çünkü kürkün kendisi bir alerjen değildir. Kürk, polen ve tozu hapseder; bununla birlikte ve deride daha sert olan pullar alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Çocuğunuzun evcil hayvan alerjisi varsa çocuğunuz evcil hayvan alerjeni ile karşılaştığında, vücudu alarm durumuna geçer ve yanıt olarak histamin ve diğer kimyasalları salabilir. Histamin, burnu ve solunum yollarını iltihaplandırarak etki eder ve burun akıntısı, sulu gözler ve hapşırma gibi iyi bilinen alerjik reaksiyon belirtilerine neden olur. 

Bebeklerde ve Çocuklarda Evcil Hayvan Alerjisine Ne Sebep Olur?

Evcil hayvan alerjisi en yaygın suçluları, tüyler (evcil hayvanların döktüğü ölü deri hücreleri), tükürük ve idrardır. Alerjiler hafif ile şiddetli arasında değişir. Şiddetli bir evcil hayvan alerjisi (bir çocuğun hırıltılı nefes almasına neden olabilecek veya kontrol edilmesi için aşıya ihtiyaç duyan gibi), muhtemelen bir kedi veya köpeğe sahip olmaktan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. 

Çocuklarda Evcil Hayvan Alerjisinin Belirtileri

Bebeklerde ve çocuklarda evcil hayvan alerjilerinin belirtileri değişiklik gösterebilir. Bazı çocuklarda belirtiler hafif olabilirken bazı çocuklarda ise şiddetli olabilir. Evcil hayvan alerjilerinin yaygın belirtileri şunları içerir:

  • Burun akıntısı,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Kaşıntılı, sulu gözler,
  • Hapşırma,
  • Öksürük veya hırıltı gibi belirtiler,
  • Kaşınan cilt,
  • Deride kabarık, kırmızı lekeler (kurdeşen).

Bebeklerde ve Çocuklarda Evcil Hayvan Alerjilerinin Teşhisi

Çocuğunuzda evcil hayvan alerjisi belirtilerinden herhangi birinin olması durumunda çocuk alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Çocuk alerji uzmanları, alerji konusunda uzmanlaşan ve üst ihtisas yapan çocuk doktorlardır. Alerji uzmanınız çocuğunuzun belirtileri, tıbbi geçmişi ve ailenin tıbbi öyküsü ile ilgili detaylı sorular sorarak muayeneye başlayacaktır. Alerji uzmanınız daha sonra teşhis için bazı testler yapabilir. 

Deri prick testi, cilt yüzeyine az miktarda sıvı alerjen batırmayı içerir. 15 ile 20 dakika sonra, alerjenin olduğu bölge gözlemlenir. Kabarıklık ve kızarıklık olması alerji olduğu anlamına gelir. 

Kan testi, belirli alerjenler için vücudun antikor düzeylerini ölçmek için kan alımını içerir. Deri prick testi kadar kesin olmamakla birlikte belirli cilt problemleri olan veya belirli alerji ilaçlarını düzenli olarak alan çocuklar için tercih edilen yöntemdir.

Moleküler alerji testi, alerjinin bileşenini inceleyen bu test kapsamlı sonuçlar veren, kan örneğinin nano teknoloji ile incelenmesine dayanan bir test yöntemidir. Moleküler alerji testi, verdiği kapsamlı bilgiler doğrultusunda tedavi yöntemine de katkıda bulunur.

Çocuklarda Evcil Hayvan Alerjilerinin Tedavisi

Genel olarak, alerji belirtilerinden kaçınmanın en iyi yolu, alerjenin kendisinden kaçınmaktır. Çocuğunuzun alerjisi şiddetli olduğunda, evcil hayvanı evden çıkarmayı düşünebilirsiniz. Evcil hayvanınızı evinizden çıkarmaya karar verirseniz, geride kalan evcil hayvan parçacıklarından kurtulmak için çok kapsamlı bir temizlik yapmanız gerekecektir. Buna halıların, kanepelerin, perdelerin ve yatakların temizlenmesi, hatta kaldırılması, dahildir. Kapsamlı temizlikten sonra bile alerjenlerin tamamen ortadan kalkması aylar sürecektir.

Alerji uzmanınız, bazı ilaçlarla belirtilerin hafiflemesini sağlayabilir. Bu ilaçlar antihistaminik ilaçlar, burun spreyleri gibi ilaçları içerebilir. 

Evcil Hayvan Alerjisinin Tedavisinde Alerji İğneleri

Çocuğunuz daha büyükse ve reaksiyona neden olan evcil hayvandan uzaklaştığı halde belirtileri devam ediyorsa, alerji ilaçlarının etkisini görmüyorsa, alerji aşısı çocuğunuz için iyi bir seçenek olabilir. Alerji iğneleri çok az miktarda saflaştırılmış alerjen içerir ve zamanla çocuğunuzun bağışıklığını kademeli olarak güçlendirmesi için verilir. Alerji aşılarında başarı oranı oldukça yüksektir.